A zsindely felrakása egy viszonylag egyszerűen elsajátítható, ám rengeteg apró részlet nagy odafigyeléssel történő kivitelezésén alapuló folyamat. Tudnunk kell, mit csinálunk, miért és legfőképpen hogyan.... Tovább a blog oldalára.
Az IKO zsindely kezelésének tudnivalói - nyári melegben. Tippek, trükkök.
Az IKO honlapján megjelent bejegyzéseket böngészve érdekes és fontos részleteket tudhatunk meg a zsindelyek felrakása, a helyes tárolás és beépítés témakörében.
Mint tudjuk, a zsindely kőolaj származékból, nevezetesen részben bitumenből készül. Mindannyian emlékszünk gyermekkorunk ragadós aszfaltfelületeire, amibe élvezettel mélyesztettük körmünket. Ez csaknem azonos a zsindely készítésekor használatos aszfalttal és éppúgy érzékeny a hőre, nyomásra.
Érdekes módon pont az a flexibilitás a zsindely gyenge pontja, ami a legkedvezőbb tulajdonságát adja: könnyen alakítható, extrém tetőformák kialakításához is tökéletes, nem reped, nem törik a szállítás során, könnyen vágható egy egyszerű zsindely szikével, ráhajlítható bármely élre és így tovább.
Ennek a hajlíthatóságnak azonban ára van. Ez a képlékenység viszonylag szűk mozgásteret enged pl. a betoncseréppel összehasonlítva, amire bármilyen időben bátran ráléphetünk, tárolásakor sem kell különös gondot fordítanunk a melegre.
Mit tehetünk tehát, hogy zsindelytetőnk ne váljon a forróság áldozatává?
Mindenek előtt szellőztessünk: lassan megunják olvasóink, hogy mindíg ez a téma köszön vissza, de nem lehet eleget hangsúlyozni. A kiszellőztetett zsindelytető ugyanis pont a dinamikus hőháztartása miatt „él” sokkal tovább, mint ki nem szellőztetett társai. A szellőzés hiányának egyik legnagyobb veszélye, hogy a nyári napsütés sokkal magasabb hőfokra tudja felfűteni a zsindelytető felszínét, mert hiányzik a deszkázat vagy OSB alsó felületének természetes hűtése. Nem szeretnék további részletekbe merülni, aki esetleg érdeklődik a téma iránt, olvassa el ebben a témában írt blogbejegyzésünket.
Az IKO zsindely tárolása elsődleges fontosságú a későbbi felhasználás szempontjából. A gyártó javaslata szerint a zsindelyeket fedett helyen, a nap közvetlen sugárzásától védve kell tárolni.
Egy másik fontos kritérium, hogy a zsindely raklapokat nem szabad egymáson tárolni, illetve ha átmenetileg erre nincs más lehetőség, úgy a két raklap közé olyan felületet kell kialakítani, amelyik elosztja a zsindely raklap súlyát az alatta fekvő raklap felső felszínén. Ilyen lehet pl. egy másik, felfordított raklap, vagy egy méretre vágott OSB lap.
Miért fontos ez? Tovább a blog oldalára...
IKO - zsindely felrakása
Mik a legfontosabb kérdések? Mik a leggyakrabban elkövetett hibák? Mi a garancia az előírásos héjalás kialakítására?
Hogyan lehet Ön biztos abban, hogy kivitelezője megfelelő, gyári garanciát biztosító munkát végez?
Nos, amiben csak tudunk, mi segítünk. Sok százezer négyzetméter zsindely értékesítése, megannyi kérdés megválaszolása és sok gyári képzéssel a hátunk mögött bizton állíthatjuk, hogy a hazai zsindelypiacon is kiemelkedő tudásbázissal rendelkezünk, amit örömmel osztunk meg látogatóinkkal.
A következő fontos tudnivalókat kell megfontolnia a zsindely felrakása előtt:
- Mivel a gyártó IKO Sales International nem vállal felelősséget a zsindely szakszerűtlen felrakásából vagy a tetőfelület nem megfelelő előkészítéséből eredő beázások esetén, ezért fokozott figyelmet kell fordítani a gyári Alkalmazástechnikai Útmutatóban foglaltak maximális betartására. Ez a PDF dokumentum (2,5 MB) letölthető archivumunkból a baloldali logora kattintva. Nagyon fontos kritérium, hogy a zsindely nem alkalmazható közvetlenül a tetőtér szigetelése fölött, tehát a zsindely hordozó felülete (jellemzően ma már OSB lap) és a szigetelés között jól szellőztetett légrésnek kell elhelyezkednie.
- Fontos, hogy az árnyalatnyi színeltérések elkerülése érdekében azonos tetőfelületen soha ne keverjen különböző gyártási dátumú zsindelyeket. A gyártás dátuma az egész, gyári csomagolású raklapok előlapján, illetve minden egyes zsindely csomagon, azok oldalsó élén van feltüntetve.
- Mivel a zsindelyeket természetes anyagokból, pl. bitumen, olaj és kőzúzalék gyártják, ezek egymásra hatása egy folyamatosan változó végeredményt ad. Soha nem lehet egészen pontosan olyan színű zsindelyt gyártani, mint pár hónappal korábban. Ezért aztán az árnyalatnyi színeltérés a zsindely természetéből adódik és nem minősül gyártási hibának a gyártó állásfoglalása szerint. TIPP!: A színfoltok kialakulását könnyen elkerülhetjük, ha a zsindelylapokat véletlenszerűen szedjük fel 2-4 laponként, több (jellemzően 3-4) egyszerre felbontott csomagból. Az így összekevert zsindelyeket visszük fel a tetőre, és amikor ezek keverten kerülnek fel a tetőfelületre, nem tud egy nagy színblokk kialakulni.
- A zsindelysorokat az oromszegélynél midíg fél tagozatonként rövidített elemmel kezdjük és így haladunk egyre kisebb kezdőzsindellyel felfelé. A zsindelysorokat nem szanad eltolás nélkül felrakni, mert így blokkok alakulnak kia tetőn.
- Örökös téma, hogy a zsindely hátlapján található fólia csíkot el kell-e távolítani. Továbba blog oldalára...